Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

0 2

Türkçe’de günlük hayatta sık kullanılan fakat yazıya dökerken hata yaptığımız pek çok kelime bulunuyor. Bu kelimeleri genellikle ağzımızdan çıktığı şekilde yanlış yazarız. Şu günlerde sözlü iletişimin yerini çoğunlukla yazılı iletişimin almasıyla birlikte, bu hatalar giderek artmış durumda. Özellikle sosyal medya uygulamalarında ve diğer mesajlaşma uygulamalarında yapılan bu hatalar, dilimizin geleceğe doğru bir şekilde aktarılması açısından tehlike yaratmaktadır. Öyleyse bu hatalardan nasıl kurtulabiliriz? Zaman kaybı yaşamadan doğru yazım şekillerini nasıl öğrenebiliriz? Öncelik olarak doğru kaynaktan araştırma yapmamız gerekiyor. Bu konuda ise en doğru ve en güvenilir kaynak, Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesidir. Bizler de siz değerli okuyucularımızın “Vejetaryen nasıl yazılır?” sorusuna açıklık getirmek için Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesini kaynak olarak kullandık. Yazımızın devamında vejetaryen kelimesinin doğru yazım şeklini kısa ve basit örneklerle bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!

 

TurkDilKurumu.jpg

 

Her gün binlerce kullanıcı, farkında olmadan ya da doğrusunu bilmediği için yazım hatası yapmaktadır. Hata yaptığının farkında olan kullanıcılar, internet üzerinden kelimelerin doğru yazım şekillerini öğrenmek için araştırma yapmaktadır. Araştırma sonucunda karşılaştığı bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu kafa karışıklığından kurtulmanın en kolay yolu, Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesine göz atmak olacaktır. Bu sitede dilimizdeki pek çok kelimenin anlamının yanında bu kelimelerin doru yazım şekillerini bulmamız da mümkündür. Günlük hayatta yazımı sıklıkla karıştırılan vejetaryen kelimesinin doğru yazım şekli de yine bu sitede bulunmaktadır. İşte vejetaryen kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre doğru yazım şekli…

 

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Vejetaryen kelimesi et yemeyen kişiler için kullanılmaktadır. Bu kelimenin Türk Dil Kurumuna göre doğru yazım şekli vejeteryan değil, vejetaryen şeklinde olmalıdır.

 

Doğru Kullanım

Vejetaryen

Yanlış Kullanım

Vejeteryan

 

Vejetaryen Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

Vejetaryen olan kişiler genellikle hayvan eti yemezler. | DOĞRU

Hey, sen vejeteryandın, öyle değil mi? | YANLIŞ

 

 

Diğer içeriklerimize de göz atmak ister misiniz?

 

Stajyer Nasıl Yazılır?

Sömestir Nasıl Yazılır?

Orijinal Nasıl Yazılır?

Klasisizm Nasıl Yazılır?

Okuduğunuz için teşekkürler. / Furkan Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.