Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Nedir Bu IFTTT? IFTTT Nasıl Çalışır?

0 33

Hayatımızı kolaylaştıran onlarca ürün ve servise teknoloji sayesinde kolaylıkla ulaşma fırsatı bulabiliyoruz. Bu ürün ve servisler bazen ihtiyaçlarımızda bazen ise isteklerimizde hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve oldukça kullanışlı bir yapıya sahip bir servis de IFTTT’dir. IFTTT, web üzerinde pek çok servisi birbirine bağlayarak bu servisler aracılığıyla zaman kaybınızı kısmen önlüyor. Örneğin, IFTTT’de evinizden 100 metre uzaklaştığınızda WiFi ağından otomatik olarak çıkma emrini verebilirsiniz ve aynı şekilde evinize ulaştığınızda WiFi ağına otomatik olarak bağlanmak gibi, uçsuz bucaksız bir yapıya sahip. Kafa karıştırıcı gibi gözükebilir ancak aslında hiç öyle değil. İşte, IFTTT ile ilgili detaylar…

 

Nedir Bu IFTTT? IFTTT Nasıl Çalışır?

 

IFTTT Nedir ve Ne Zaman Kuruldu?

IFTTT,  “If This Then That” açılımına sahiptir. “If This Then That” , dilimizde “Bu Olursa Bunu Yap” anlamına sahiptir. IFTTT uygulaması internette bulunan servisleri birbirine “Tetikleme” (Trigger) ile bağlayan ve tıpkı uygulamanın ismi gibi “Bu Komut olursa, Bunu Yap” tarzında bir mantık ile çalışmaktadır. Örneğin, Facebook profil resminizi değiştirdiğinizde otomatik olarak Twitter profil resminizi de değiştirebilecek bir applet bulabilirsiniz. IFTTT üzerinde tanımlamış olduğunuz görevlerin otomatik olarak gerçekleşmesi için tüm servisleri, hizmetleri birbirine bağlayabilirsiniz.

 

IFTTT “Sevdiğiniz Hizmetler ile çok daha fazlasını yapın” sloganı ile ortaya çıkmıştır. IFTTT üzerinde herkes bir applet hazırlayabilir ve uygulamalar arası bağlantı kurarak oluşturduğunuz komutlar ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

 

IFTTT ile kendi tariflerinizi oluşturun!

IFTTT üzerinde diğer kişilerin oluşturmuş olduğu hazır tarifleri kullanabilirsiniz ancak eğer kendinize özel veya farklı fonksiyonlara sahip bir tarif de oluşturabilirsiniz. Bunun üzerine ilk yapmanız gereken şey My Applets menüsüne tıklayıp, sağ üst tarafta karşınıza çıkan + butonuna tıklamak olacak. Bu butona tıkladıktan sonra karşınızda alttaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

Nedir Bu IFTTT? IFTTT Nasıl Çalışır?

 

Burada “If this” kısmı için gerçekleşmesini istediğiniz koşulu ve ondan sonra “Then that” kısmına ise belirlediğiniz koşul sağlandıktan sonra hangi işlemin yapılacağını seçmeniz gerekmektedir.

 

Nedir Bu IFTTT? IFTTT Nasıl Çalışır?

 

Örneğin if this kısmına batarya gücümüzün 15 altına düştüğünü varsayan bir tarifi seçelim.
Ardından then that kısmına da telefonumuza IFTTT tarafından bildirim gönderilmesini işaretleyelim.

 

Nedir Bu IFTTT? IFTTT Nasıl Çalışır?

 

Sıklıkla kullanılan IFTTT tarifleri

 

Evinizden ayrıldığınızda Wifi’i otomatik olarak kapatma.

Evinize Ulaştığınızda Wifi’İ otomatik olarak açma.

Özel günlerden kısa bir süre önce otomatik e-mail hizmeti.

Uyanık olduğunuz her saat su içmeniz için bildirimler.

Instagram’da paylaştığınız gönderileri otomatik olarak Twitter’da paylaşma.

 

 

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak ister misiniz?

 

 

 

Okuduğunuz için Teşekkürler! / Ahmet Deniz YILMAZ

Kaynak IFTTT Nedir? Nasıl Kullanılır? IFTTT IFTTT İle Hayatınızı Otomatiğe Bağlayın
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.