Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Maalesef Nasıl Yazılır?

0 1

Gün içinde kullandığımız pek çok sözcüğü yazıya dökerken hatalı şekilde yazabiliyoruz. Dilimizde bulunan pek çok kelimenin yapısı yazım hatalarına daha müsaittir. Örneğin, bir sözcüğü telaffuz ederken harfleri yutabiliyoruz ya da o kelimeyi yazarken bir tür hata yapabiliyoruz. Bu yazım hataları ile ilgili internet ortamında büyük bir bilgi kirliliği vardır. Bu bilgi kirliliğini önleyebilmenin tek ve en temel yolu Türkçemiz için en doğru bilgileri paylaşan kaynakları kullanmaktır. En güvenilir ve en geniş kapsamlı kaynak ise Türk Dil Kurumunun resmi internet sitesidir. TDK’nın sitesinde bulunan sözlükler sayesinde anlamlarını ya da kullanım biçimlerini merak ettiğimiz sözcükleri sorgulayabiliriz. Yazımında sıklıkla hata yapılan bir diğer kelime de “maalesef” sözcüğüdür. Birçok kişi bu sözcüğün doğru yazım biçimini karıştırmaktadır. Peki, maalesef nasıl yazılır? İşte, detaylar…

TurkDilKurumu.jpg

Dilimizde yazımında hata yapılan sözcüklerin büyük bir çoğunluğunu telaffuzu ile karıştırılan kelimeler oluşturur. Özellikle yazılı iletişimin son dönemde oldukça hızlı bir şekilde artmasından kaynaklı insanlar yazımı sıklıkla karıştırılan sözcüklerin yazımlarını araştırmaya başlamıştır. Yazım biçimi araştırılan sözcükler ile ilgili yapılan sorgularda çıkan sonuçların en doğrusunu Türk Dil Kurumunun kaynaklarında bulunabileceğini giriş paragrafımızda belirtmiştik. Bizler web sitemizdeki pek çok yazıda dilimizde yazım biçimleri karıştırılan sözcüklerin anlamlarını ve doğru yazım biçimlerini okuyucularımız ile paylaşmıştık. Yazımı sık karıştırılan kelimelerden bir tanesi de maalesef sözcüğüdür. İşte, “maalesef” kelimesinin TDK kaynaklarına göre anlamı ve doğru yazım biçimi.

 

 

Maalesef Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan sözlüğe göre maalesef kelimesi üzülerek söylüyorum ki, ne yazık ki, maatteessüf anlamlarına gelmektedir. Bu sözcüğün doğru yazımı “Maalesef” şeklinde olmalıdır.

 

Doğru Yazım
Maalesef
Hatalı Yazım
Malesef

 

 

Maalesef Sözcüğünün Cümle İçindeki Kullanımı

Maalesef ki, seçimlere katılamazsınız. / DOĞRU
Uçağı kaçırdık, malesef. / YANLIŞ

 

 

 

 

Diğer içeriklerimize de göz atmaya ne dersiniz?

 

Kalemtıraş Nasıl Yazılır?

Hemşehri Nasıl Yazılır?

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Stajyer Nasıl Yazılır?

Sömestir Nasıl Yazılır?

 

Okuduğunuz için teşekkürler. / Ahmet Deniz YILMAZ

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.