Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Laboratuvar Nasıl Yazılır?

0 8

Günlük hayatta insanlar birbirleri ile iletişim kurarlarken genellikle yazılı iletişimi kullanırlar. Pandeminin hayatımıza girmesi ile birlikte, yazılı iletişim hayatımızın her yerinde boy göstermeye başlamıştır. Yediden yetmişe herkesin akıllı telefonlar ve tabletleri kullanmaya başladığı bu dönemde yazılı iletişim de kaçınılmaz olarak artmıştır. Yazılı iletişimin yaygınlaşması ile birlikte ınternet ortamında yazım biçimi karıştırılan kelimelerin sorguları da sıklaşmıştır. Birçok kişi, sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarda veyahut mesajlaşma uygulamalarında gönderdikleri mesajlarda yazdıkları metinlerde pek çok yazım yanlısı yapmaktadır. Dilimizde yazım biçimi karıştırılan kelimelerle ilgili büyük bir bilgi kirliliği olduğundan dolayı, bizler de bu yazımızda sizlere laboratuvar sözcüğünün anlamını ve doğru yazım biçimini açıkladık. Birçok kişi yazım biçimini merak ettikleri sözcükleri çevrim içi ortamda sorgulamaktadır. Peki, laboratuvar nasıl yazılır? İşte, detaylar…

 

TurkDilKurumu.jpg

Dilimizde yazım biçimi sık karıştırılan sözcüklerle ilgili büyük bir bilgi kirliliği olduğunu belirtmiştik. Bu bilgi kirliliklerinden olabildiğince kaçınmak için Türkçemiz için en doğru bilgileri barındıran en güvenilir kaynakları kullanmalıyız. Dilimiz için bu nitelikleri karşılayan tek kaynak Türk Dil Kurumu’nun resmi internet sitesidir. TDK’nın resmi web sitesinde bulunan Türkçe sözlükler aracılığıyla dilimizde yazım biçimleri karıştırılan sözcükleri sorgulayabiliriz. Bu sözlük doğru yazım biçimlerinin yanında kelimelerin anlamlarını ve telaffuz şekillerini de açıklamaktadır. Pek çok kişinin Türk Dil Kurumu’nun web sitesinde sorguladığı sözcüklerden bir tanesi de laboratuvar kelimesidir. İşte, TDK’nın resmi internet sitesinde bulunan Türkçe sözlüklere göre laboratuvar kelimesinin doğru yazım biçimi.

 

 

Laboratuvar Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesinde yer alan sözlüklere göre laboratuvar kelimesinin anlamı tip, eczacılık, fizik, kimya gibi bilim dallarıyla ilgili deneylerin ve araştırmaların yapıldığı özel donanımlı mekandır. Bu sözcüğün doğru yazım biçimi laboratuvar şeklinde olmalıdır.

 

Doğru Yazım
Laboratuvar
Hatalı Yazım
Laboratuar

 

 

Laboratuvar Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Sanko Hastanesi’ndeki laboratuvarda patlama olmuş, duydun mu? / DOĞRU
4. derste Fen Laboratuarına gideceğiz, arkadaşlar! / YANLIŞ

 

 

 

Diğer içeriklerimize de göz atmaya ne dersiniz?

 

 

Stajyer Nasıl Yazılır?

Konservatuvar Nasıl Yazılır?

Sömestir Nasıl Yazılır?

Hemşehri Nasıl Yazılır?

Orijinal Nasıl Yazılır?

 

Okuduğunuz için teşekkürler. / Ahmet Deniz YILMAZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.