Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Kalemtıraş Nasıl Yazılır?

0 1

Günlük hayatta sıklıkla yazı yazar mısınız? Yazdığınız yazılar bir kağıda aldığınız notlar ya da bir arkadaşınıza attığınız mesajlardaki metinler olabilir. Herkes sıklıkla not almasa da, özellikle son dönemde pandeminin hayatımızda boy göstermesi ile birlikte artan yazılı iletişim artmıştır. Artan yazılı iletişim aracılığıyla, insanlar daha çok mesajlaşma uygulamalarında vakit geçirir olmuş ve sosyal medya platformlarında daha aktif hale gelmişlerdir. Ya size bu durumun dilimizdeki yazım hatalarını dolaylı şekilde olarak arttırdığını söylesek, inanır mıydınız? Yanıtınız farketmeksizin, her gün çevrim içi ortamda pek çok kelimenin yazım biçimleri sorgulanmaktadır. Bunun temel sebebi ise insanların birbirleri ile iletişim kurarken telaffuz veya yazım hatalarına sebebiyet verebilecek sözcükleri kullanmasıdır. Ancak endişelenmeyin, internette merak ettiğiniz kelimeleri araştırabilirsiniz. Dilimizde yazım biçimi sıklıkla karıştırılan sözcüklerden bir tanesi de “kalemtıraş” kelimesidir. Bu kelimeyi gün içinde ne kadar çok kullansak veya işitsek de tam olarak nasıl yazıldığını bilmeyiz. Peki, kalemtıraş nasıl yazılır? İşte, detaylar…

 

TurkDilKurumu.jpg

Dilimizde kelime yapıları, yazım biçimi hataları ve yanlışlarına müsait pek çok kelime vardır. Bu sözcüklerin büyük bir çoğunluğu ile ilgili çevrim içi ortamda büyük bir bilgi kirliliği bulunmaktadır. Peki, bu bilgi kirliliğini nasıl önleyebiliriz? Türk Dil Kurumunun resmi internet sitesini dilimiz için en doğru ve en güvenilir kaynak olarak nitelendirebiliriz. TDK’nın web sitesinde bulunan Türkçe sözlükler sayesinde dilimizde anlamı araştırılan ya da yazım biçimleri karıştırılan kelimeleri kolaylıkla sorgulayabiliriz. Tıpkı giriş paragrafında açıkladığımız gibi yazım biçimi sıklıkla karıştırılan kelimelerden bir tanesi de kalemtiras sözcüğüdür. İşte, Türk Dil Kurumu’nun resmi internet sitesinde yer alan Türkçe sözlüklere göre bu kelimenin yazımı.

 

Kalemtıraş Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumunun resmi web sitesinde yer alan Türkçe sözlüklere göre kalemtıraş sözcüğü kurşun kalemlerin ucunu açmak için kullanılan çeşitli biçimlerdeki keski, kalem açacağı anlamına gelmektedir. Bu kelimenin doğru yazım biçimi ise kalemtıraş şeklindedir.

 

Doğru Yazım
Kalemtıraş
Hatalı Yazım
Kalemtraş

 

 

 

Kalemtıraş Sözcüğünün Cümle İçindeki Kullanımı

Öğretmenim kalemtıraşımı aldı ve bana henüz vermedi  / DOĞRU
Kalemtrasın az önce buradaydı, nereye kayboldu? / YANLIŞ

 

 

 

Diğer içeriklerimize de göz atmaya ne dersiniz?

 

Hemşehri Nasıl Yazılır?

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Stajyer Nasıl Yazılır?

Sömestir Nasıl Yazılır?

Orijinal Nasıl Yazılır?

 

Okuduğunuz için teşekkürler. / Ahmet Deniz YILMAZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.