Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Herhalde Nasıl Yazılır?

0 16

Yazılı iletişim şu günlerde hayatımızın her şeyi diyebiliriz. Yazılı iletişimi hayatımızın bu kadar merkezine koymakla birlikte dikkat etmediğimiz bazı şeyler, iletişimimizin kalitesini düşürmektedir. Bunlara örnek olarak yazım hataları verilebilir. Yazım hataları, hayatımızda günden güne artış gösteriyor. Bu hatalara genellikle en sık rastladığımız yerler sosyal medya ve televizyon diyebiliriz. Buralarda bir kişinin herhangi bir kelimeyi yanlış kullanması, birçok kişinin yanlış yazmasına sebep olabilmektedir. Peki öyleyse yazımında hata yaptığımız sözcüklerin doğru yazımlarını öğrenmenin yolu yok mu? Elbette var. Türk dilinin çevrim içi sözlüğü konumunda olan Türk Dil Kurumu resmî internet sitesi, bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Nasıl mı? TDK’nin resmî internet sitesinde sözcüklerin anlamlarını ve doğru yazım şekillerini öğrenebilmemiz için çevrim içi kılavuz bir sözcük mevcut. Bizler de okuyucularımızın “Herhâlde nasıl yazılır?” sorusuna cevap verebilmek için bu siteyi kullandık. Yazımızın devamında herhâlde sözcüğünün doğru yazım şeklini örneklerle bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

TurkDilKurumu.jpg

 

Her gün binlerce kullanıcı yazımında hata yaptığı sözcüklerin doğrusunu öğrenebilmek için internette sorgulamalar yapıyor. Bu aramalar sonucunda karşısında birçok kaynakla karşılaşan kullanıcılar, kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Bu kafa karışıklığından kolayca kurtulmanın en kolay yolu, Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesine göz atmak olacaktır. Bu sitede dilimizdeki birçok sözcüğün doğru yazım şekli basitçe öğrenilebilir. Hakkında sorgulamalar yapılan bir diğer sözcük, herhâlde sözcüğüdür. Bu sözcük genel olarak herâlde veya herhâlde şeklinde kullanılmaktadır. Bu sözcüğünün TDK’ye göre doğru yazımı ise aşağıda belirtilmiştir.

 

Herhâlde Nasıl Yazılır?

Herhâlde sözcüğü, pek çok anlamda kullanılmakla birlikte genellikle büyük ihtimalle veya belki anlamlarında kullanılmaktadır. Bu sözcüğün Türk Dil Kurumuna göre doğru yazımı herâlde değil, herhâlde şeklinde olmalıdır.

 

Doğru Kullanım

Herhâlde

Yanlış Kullanım

Herâlde

 

Herhâlde Sözcüğünün Cümle İçerisinde Kullanımı

Akşamki partiye gitmekten vazgeçti herhâlde. | DOĞRU

Herâlde okula gelmeyecek. | YANLIŞ

 

Diğer içeriklerimize de göz atmak ister misiniz?

Yalnız Nasıl Yazılır?

Müracaat Nasıl Yazılır?

Maalesef Nasıl Yazılır?

Kalemtıraş Nasıl Yazılır?

Okuduğunuz için teşekkürler. / Furkan Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.