Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Hemşehri Nasıl Yazılır?

0 4

Günlük hayatımızda kurduğumuz sözlü iletişimlerde kullandığımız belli başlı kelimeler vardır. Bu kelimeleri telaffuz ederken sıkıntı yaşamasak da yazıya dökerken bazen hataya düşebiliyoruz. Bu hatalar genellikle kelimeleri telaffuz ettiğimiz şekilde yazmamızdan kaynaklanmaktadır. Dilimiz, yazım hatasına müsait bir dil olduğundan yazım hatalarına dikkat etmemiz gerektiği bilinmesi gereken bir gerçektir. Ayrıca bu hatalara dikkat edilmesi, dilimizin gelecek nesillere doğru aktarılması açısından da önem arz eden bir durumdur. Peki, bu yazım hatalarından nasıl kurtulabiliriz? Aslında bunun birçok yolu olsa da en kolay yoldan bunu öğrenmek bize zaman kazandıracaktır. Ayrıca bu konuda birçok bilgi kaynağının bulunması bizde kafa karışıklığına sebep olacağından, doğru ve güvenilir bir kaynak olması önemlidir. Dilimiz için bu konuda en doğru ve güvenilir kaynak, TDK’nin resmî internet sitesidir. Bu sitede, kelimelerin doğru yazımlarını ve anlamlarını öğrenebileceğimiz kılavuz bir sözlük bulunur. Biz de sizlerin “Hemşehri nasıl yazılır?” sorunuza cevap bulabilmek için TDK’den faydalandık. Yazımızın devamında hemşehri kelimesinin doğru yazımını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

TurkDilKurumu.jpg

 

Her gün binlerce insanın yazım hataları yaptığı şu günlerde, bu konuda araştırma yapan kişi sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Yazımı sıklıkla karıştırılan ve doğrusu araştırılan kelimelerden bir tanesi de hemşehri kelimesidir. Bu kelime genel olarak hemşeri ve hemşehri biçiminde kullanılmaktadır. Türk dilinin çevrim içi sözlüğü konumunda olan Türk Dil Kurumunun resmî internet sitesinde, bu kelimenin ve diğer yazımı karıştırılan kelimelerin doğru yazım şekilleri mevcuttur. Türk Dil Kurumuna göre hemşehri kelimesinin doğru yazım şeklini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Hemşehri Nasıl Yazılır?

Hemşehri kelimesi, aynı memleket, şehir veya köyden olan insanların birbirine olan hitap şekli olarak kullanılır. Memleketli anlamına da gelir. Türk Dil Kurumuna göre bu kelimenin doğru yazımı hemşeri değil, hemşehri şeklindedir.

 

Doğru Yazım

Hemşehri

Yanlış Kullanım

Hemşeri

 

Hemşehri Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

 

Memleketten uzak bir yerde insanın hemşehrisi ile karşılaşması gülümsetiyor. |DOĞRU

Geçen gün bir hemşerimle karşılaştık. |YANLIŞ

 

Diğer içeriklerimize de göz atmaya ne dersiniz?

 

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Stajyer Nasıl Yazılır?

Sömestir Nasıl Yazılır?

Orijinal Nasıl Yazılır?

 

Okuduğunuz için teşekkürler. / Furkan Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.