Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Faydalı Sosyal Ağ 1000Kitap Nedir?

0 33

“Okumayı sevene kadar, sevdiğiniz şeyleri okuyun.” Sözlerinin sahibi Naval adında bir girişimci. Okumak çok önemli bir eylemdir çünkü silahsız bir şövalyeyi kuşatırsınız resmen. Okumak, insana yeni bir bakış açısı, yeni bir umut, yeni bir heyecan katar. Websitemizde hayat ve başarı hikayesini kaleme aldığımız her bir girişimcinin aslında ortak bir yanı var; “okumak”. Hatta Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates, yılda bir defa sadece kitap okumak için 2 haftalık bir inzivaya çekilirmiş. Bu derece önemi olan okuma eylemi için kullanabileceğiniz ve henüz keşfetmediğiniz eserler için bu yazımızda sizlere 1000kitap.com web sitesinin tanıtımını yapacağız. 1000kitap hakkında detaylar şu şekilde…

 

Faydalı Sosyal Ağ 1000Kitap Nedir?

 

1000kitap web sitesi 2012 yılında Hacı Seydaoğlu adında bir yazılımcı-girişimci tarafından kurulmuştur. 1000kitap’ın ilk sürümü yayınlandıktan sonraki ana amacı insanların rekabet duygularını kitap okumaya teşvik ederek kamçılamaktı. İnsanlar, sitenin ilk sürümünde En Çok Okuyan Okurlar adındaki bir listeye kaç kitap okuduklarını girerek bu listede insanlarla rekabet ediyorlardı. Web sitenin zamanla yaygınlaşması bu formatın daha da geliştirilmesine ve şayet günümüzdeki haline gelmesini sağlamıştır.

 

 

 

1000kitap web sitesinin genel amacı insanları kitap okumaya teşvik etmek ve farklı okurlarla birlikte aynı platformda bulundukları bir sosyal ağ yaratmak.  Web sitede 2 Mayıs 2021 itibariyle 1.5 milyonu aşkın okur bulunmakta ve bu okurlar toplamda 900.000 kitap incelemesi yapmış durumdalar. Yazımızın içinde 1000kitap’ı web site olarak nitelendirmiş olsak da bu sosyal ağın IOS ve Android işletim sistemlerinde uygulamaları bulunmaktadır.

1000kitap’ın 3 ana içeriği bulunmaktadır. Bunlar; kitaplar, alıntılar ve incelemeler olarak sıralanabilir.

 

 

Faydalı Sosyal Ağ 1000Kitap Nedir?

 

 

Kitaplar

1000kitap’da okuduğunuz kitapları “Okudum” olarak kaydetmeniz mümkün. Ayrıca eğer bir kitabı halen okuyorsanız “Okuyorum” veya daha sonra okumayı planladığınız bir kitabı da “Okuyacağım” seçeneğiyle işaretleyip kaydedebilirsiniz. Okumaya başladığınız kitap sıze yeterince heyecan katmadı ve yarıda mı bıraktınız? Hiç sorun değil çünkü 1000kitap bu olasılığı da düşünüp “Yarım Bıraktım” seçeneği oluşturmuştur. Tıpkı YouTube ve Spotify gibi web sitelerde nasıl çalma listesi oluşturulabiliyorsa, 1000kitap da sizlere bir okuma listesi oluşturma fırsatı tanıyor. Bunlarla birlikte, olay hikayesi içeren kitaplar okuyan kişiler için bu web sitenin mükemmel bir özelliği var. Uygulamada bulunan kitap incelemelerinde eğer ileriki sayfalardan örnekler verilirse o incelemede “Dikkat, Spoiler İçerir” uyarısı bulunmak zorundadır.

 

Faydalı Sosyal Ağ 1000Kitap Nedir?

 

Alıntılar

Kitap okuduğunuz sırada bazı yerlerin altını çizeriz veya onları tekrardan okumak için not alırız. Bu eylemlere gerek kalmadan size önemli olarak gözüken yerleri 1000kitap uygulamasında alıntılayabilirsiniz. Alıntılarınız profilinizde yer alır ve profilinizi ziyaret eden kullanıcılar yaptığınız alıntıları görüntüleyerek beğenebilir ve kendi profillerinde paylaşabilirler. Farklı okurların yaptıkları alıntıları merak ediyorsanız ise Kesfet bölümünde çeşitli konularda yapılmış alıntılarla etkileşime geçebilirsiniz.

 

Faydalı Sosyal Ağ 1000Kitap Nedir?

 

İncelemeler

Okumak istediğiniz ancak içeriğini merak ettiğiniz kitaplar var mı? Bir kitap mağazasına gitmeden veyahut çevrim içi bir mağazadan sipariş vermeden önce yapmanız gereken ilk şey 1000kitap incelemelerine bakmak olabilir. 1000kitap okurları okudukları kitaplarla alakalı incelemeleri okuyabilir ve daha net fikirlere sahip olabilir. Durum hikayesi formatında yazılan kitaplar için farklı okurların paylaştıkları incelemeleri okuyabilir ve okurların bakış açılarına göre de kitap hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün.

 

 

1000kitap uygulaması teknik içerik açısından pek çok sosyal medya mecrasına benziyor. Favori kitaplarınızı ve yazarlarınızı takip edebilir, o kitapla ilgili alıntı ya da inceleme yapmış olan okurlarla etkileşime geçebilirsiniz. 1000kitap diğer kullanıcıları takip etme ve alıntılama özellikleriyle Twitter’i andırıyor. Twitter’dan kapsamlı bir şekilde kullanıcıların daha önceden okudukları kitaplar ve okumayı düşündükleri kitaplar sekmeleri de sitenin kendine has özelliklerinden birisi. 1000kitap yerli bir girişim olduğu için bu siteyi/uygulamayı arkadaşlarınıza önerebilir ve bu sayede olanların da kitap okuma isteklerini uyandırabilirsiniz.

 

 

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak ister misiniz?

 

Müzik Zevklerinizi Eşleştiren Uygulama: Makromusic

Fal Bakma Uygulaması “Faladdin”

 

 

 

Okuduğunuz için Teşekkürler / Ahmet Deniz Yılmaz

Kaynak Kitapseverler İçin Sosyal Ağ: 1000kitap Hakkımızda
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.