Bu Bize Ne Kattı?
Farklı bakış açıları ile bilgilendiren website.

Amigo Etkisi/ Cheerleader Effect Nedir?

0 130

İster Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin sıradan bir kullanıcısı olun, , kişisel bir çevrimici profil oluşturmuş ve bir kararla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz: Profil fotoğrafınız için ne tür bir fotoğraf kullanmalısınız? Birçok kişi vesikalık fotoğraf veya özçekim yaptıkları fotoğrafı yayınlarken, bazı kişiler de ailelerinin, evcil hayvanlarının fotoğraflarını koyuyor hatta favori dizi, oyun karakterinin fotoğrafını profil fotoğrafı yapan bile var.  Amacınız çekici olarak algılanmaksa (ve dürüst olalım, kim değil?), San Diego, California Üniversitesi’nden Drew Walker ve Edward Vul tarafından yapılan bir araştırma, profil fotoğrafı için en iyi seçeneğin arkadaşlarla bir grup çekimini seçmek olduğunu gösteriyor. Veya bir mekanda otururken grupça oturmanın insanlara daha çekici bir izlenim yarattığını biliyor muydunuz? İnsan beyninin bu algısına Cheearleader Effect/ Amigo Etkisi denir. Bu yazımızda, amigo etkisinin ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına değineceğiz, iyi okumalar dileriz.

 

 

Amigo Etkisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Cheerleader effect yani amigo etkisi “How I Met Your Mother?” dizisindeki kurgusal karakter Barney Stinson (Neil Patrick Harris) tarafından ortaya atılmıştır. Dizinin “Not a Father’s Day” bölümünde ortaya atılan bu ifadenin ortaya çıkış hikayesi şu şekildedir.

Barney, arkadaşlarına, başlangıçta çekici görünen, ancak tek tek incelendiğinde hepsi çekici olmayan bir grup kadını işaret eder. Bu durum, bölümün ilerleyen bölümlerinde Ted Mosby (Josh Radnor) ve Robin Scherbatsky (Çobie Smülders) tarafından tekrar vurgulanır ve Barney’nin bazı arkadaşları da bir grup insanın, grup halinde  çekici göründüğünü not eder.

 

Amigo Etkisi/ Cheerleader Effect Nedir?

 

Barney’in yorumu tipik bir Amerikan sitcom’u gibi görünse de Amigo etkisi Edward Wul ve Drew Walker adında iki yazar tarafından araştırılmıştır.  2013 yılında yapılan 5 araştırmada, katılımcılar, grup ve birey halinde gösterilen fotoğrafları derecelendirdiler. Bu araştırmada grup halinde çekilmiş olan kişilerin fotoğrafları daha yüksek oy aldılar. Araştırmalarda, gruptaki insan sayısının çekicilik oranına hiç bir etki etmediği anlaşıldı. Temel olarak, bu etkiden yararlanmak istiyorsanız tek ihtiyacınız birkaç arkadaştır. 2015 yılında bu etkiyle ilgili ek araştırmalar yapılmış ve bir grubun çekiciliğinin tek bir grup üyesinin çekiciliğinden daha yüksek olduğu belirtilmiştir.

 

Amigo Etkisi/ Cheerleader Effect Nedir?

 

Amigo kız etkisinin sağlamlığı, en iyi; beynin nasıl çalıştığına bakarak ve algıyı anlayarak açıklanabilir. İnsanlar gün içinde, çevrelerinde algıladıları her bir ayrıntıyı işleme eğiliminde değildirler. Beynimiz, tüm bireysel özelliklere büyük önem vermek yerine, bilgileri bir grup olarak hızla özetler. Kanıtlar, beynimizin böyle bir kategorizasyon için bu şekilde birbirine bağlanmış olabileceğini bile gösteriyor.

 

 

 

Bu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir.

 

Spotlight Etkisi (Sahne Işığı Etkisi) Nedir?

 

 

Okuduğunuz için teşekkürler. / Ahmet Deniz Yılmaz

Kaynak The Cheerleader Effect Cheerleader effect
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.